\
سرویس :
زمان : ۱۳۹۳/۱۰/۱۶ - ۱۱:۳۹
شناسه خبر : 233
در 8 ماهه امسال صورت گرفت؛
کاهش ۷ درصدی تلفات حوادث رانندگی
در هشت ماهه اول نخست امسال ۱۲ هزار و ۱۹۸ نفر بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست دادند كه نسبت به سال گذشته 7.1 درصد كاهش تلفات داشته‌ایم.

در هشت ماهه اول نخست امسال ۱۲ هزار و ۱۹۸ نفر بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست دادند كه نسبت به سال گذشته 7.1 درصد كاهش تلفات داشته‌ایم.
دركمیسیون ایمنی راه‌ها كه با حضور وزیر راه و شهرسازی و 16 عضو این كمیسیون روز دوشنبه در ساختمان شهید دادمان برگزار شد، تصریح شد: مهمترین علت سوانح رانندگی در هشت ماهه نخست امسال عدم توجه به جلو با سهم 36.4 درصدی بوده است كه پس از این علت تخطی از سرعت مطمئنه و انحراف به چپ به ترتیب بیشترین علت سوانح رانندگی بوده است.
بررسی طرح بروزرسانی سامانه جامع اطلاعات حوادث و سوانح حمل و نقل کشور، ارائه گزارش تدوین برنامه اجرایی سند راهبردهای ملی حمل و نقل، اعلام گزارش وضعیت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی در ۸ ماه نخست سال ۱۳۹۳، بررسی تردد در مرز مهران در ایام اربعین حسینی و ارائه راهکار در حوزه نصب حفاظ ایمنی برای وسایط نقلیه سنگین از جمله موارد مطرح شده در این جلسه بود.
در ماده ۱۶۳ بند «و» قانون برنامه پنجم توسعه آمده است که وزارت راه و ترابری با هماهنگی و مشارکت مرکز آمار ایران موظف است تا پایان سال دوم برنامه نسبت به ایجاد بانک جامع حمل و نقل کشور و استقرار سامانه جامع اطلاعات حوادث و سوانح حمل و نقل کشور در برگیرنده اطلاعات دریافتی از پلیس، بهداشت و درمان کشور، سازمان‌های راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، هواپیمایی کشوری، بنادر و دریانوردی، شرکت راه‌آهن و سایر سازمان‌های ذی‌ربط با هدف تجمیع، شفاف‌سازی و ارائه داده‌ها و اطلاعات صحیح و قابل استفاده در تحلیل و تدوین اهداف و برنامه‌های ملی ایمنی اقدام کند. گزارش آماری حمل و نقل کشور همه ساله توسط مرکز آمار ایران تدوین و منتشر می‌شود.
بر این اساس سامانه جامع اطلاعات حوادث و سوانح حمل و نقل کشور در روز دوشنبه ۲۶ آبان ماه با حضور وزیر راه و شهرسازی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی راه‌اندازی شد. در ادامه مقرر شد که نسخه به‌روز شده سامانه تا ۲۲ بهمن ماه رونمایی شود. ارائه کد جامع برای هر حادثه، درج مختصات جغرافیایی مکان حادثه، امکان شناسایی حوادث مشترک در راستای جلوگیری از درج حوادث یکسان و یکسان سازی اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان‌ها و نهادها همچون امداد و نجات، پلیس راهنمایی و رانندگی، پزشک قانونی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از امکانات سامانه جامع اطلاعات حوادث و سوانح حمل و نقل کشور به شمار می‌آید.
همچنین در تدوین برنامه اجرایی سند راهبردهای ملی ایمنی حمل و نقل پیشنهادها و راهکارهایی چون استفاده از مشاوران خارجی برای همکاری با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در اجرای پروژه، لزوم همکاری سازمان‌ها، شرکت‌ها و نهادهای ذی‌ربط، تهیه برنامه شرح خدمات، لزوم تدوین برنامه اجرایی سند راهبردهای ملی ایمنی حمل و نقل در ۱۲ ماه، ضرورت توجه به مقوله ایمنی حمل و نقل شهرها و پررنگ‌تر دیدن این مسئله و نحوه استقرار، آموزش و پیاده کردن سند راهبردهای ملی ایمنی حمل و نقل پس از تهیه، ارائه و بررسی شد.
نصب حفاظ ایمنی برای وسایط نقلیه سنگین یکی دیگر از موارد مطرح شده در جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها بود. بر اساس گزارش ارائه شده در حال حاضر نصب حفاظ جلوی کامیون‌ها در کارخانه ایران خودرو دیزل، بدون تایید یه سازمان استاندارد در حال انجام است. از سوی دیگر علیرغم اجباری شدن نصب حفاظ‌های عقب و جانبی کامیون‌ها از سال ۱۳۸۲، عملا نصب آن‌ از اسفند ۱۳۹۰ آغاز شده است.
به گزارش مهر، همچنین در این نشست عدم نظارت مناسب بر فعالیت کاربری سازان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در این راستا نیز برخی اعضای کمیسیون ایمنی راه‌ها در دو مرحله از کارخانه ایران خودرو دیزل و شرکت ایتراک بازدید کردند.

نظرات
نام :
ایمیل:
متن نظر:
سوال امنیتی * = 2 + 2
ارسال
نمایش نظرات