\
سرویس :
زمان : ۱۳۹۳/۱۰/۲۱ - ۱۶:۰۴
شناسه خبر : 243
کارشناسان در میزگردتسنیم بررسی کردند :
مقاومتی شدن اقتصاد ایران و حلقه مفقوده‌ای به‌نام "برندینگ"
کارشناسان و فعالان اقتصادی با تأکید بر نقش مهم برندسازی در تحقق اقتصاد مقاومتی از بی‌عملی دولت در این خصوص انتقاد و اصلاح قوانین، تغییر برخی مدیریت‌ها، احیای کمیته برندینگ و بستن بودجه بدون نفت را برای تحقق این هدف پیشنهاد کردند.

کارشناسان و فعالان اقتصادی با تأکید بر نقش مهم برندسازی در تحقق اقتصاد مقاومتی از بی‌عملی دولت در این خصوص انتقاد و اصلاح قوانین، تغییر برخی مدیریت‌ها، احیای کمیته برندینگ و بستن بودجه بدون نفت را برای تحقق این هدف پیشنهاد کردند
سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی 30 بهمن 92 از سوی امام خامنه‌ای ابلاغ شد و از آن تاریخ تاکنون دولت، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام موظف و مکلف به اجرا و اعمال این سیاست‌ها شده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» بر اساس بند یک اصل 110 قانون اساسی که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، تأکید کردند: پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب‌نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران خواهد شد، همچنین اقتصاد مقاومتی خواهد توانست در بحران‌های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.

بعد از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تأکید مقام معظم رهبری به اجرای این سیاست‌ها در دولت و دستگاه‌های اجرایی هریک از بخش‌ها در تبلیغات و اعلان برنامه‌های خود نام "اقتصاد مقاومتی" را بلند و بر اجرای آن تأکید کردند.

یکی از نکات مهم در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تقویت بخش تولید است چرا که با تقویت این بخش می‌توان از پتانسیل‌های داخلی کشور استفاده و حجم صادرات محصولات غیر نفتی کشور را هم افزایش داد . اما برای موفق شدن در حوزه تولید باید به کیفیت محصولات هم توجه زیادی داشت تا مصرف کنندگان با اطمینان بیشتری اقدام به خرید آنها نماید.

این روزها موضوع برندسازی و تلاش تولیدکنندگان داخلی برای معرفی برندهای داخلی یکی از الزامهای  اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور به شمار می‌آید، اما تولیدکنندگان با اعلام مشکلات خود در عدم همکاری بخش‌های مختلف  همچنان اجرایی شدن این امر را با ابهاماتی همراه می دانند.

خبرگزاری تسنیم به همین منظور با برگزاری میزگردی با حضور کارشناسان حوزه برند به بررسی نقد برند در اقتصاد مقاومتی پرداخته است تا دیدگاه های فعالان این بخش در مورد مشکلات برند سازی در کشور را مورد ارزیابی قرار دهد.

*موضوع برندسازی در کشور مغفول مانده است

افشین نامورپور به عنوان یک کارشناس برند با حضور در این میزگرد ضمن اشاره به اینکه موضوع اقتصاد مقاومتی از چند سال گذشته در کشور مطرح شده است، اظهار داشت: امسال هم نهایتاً سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است.

وی افزود: ضرورت دارد اقتصاد مقاومتی تحولاتی را در کشور ایجاد کند و مهمترین رویکرد اقتصاد مقاومتی هم این است که از ظرفیت‌های بالای اقتصاد بدون نفت استفاده شود ولی به خاطر عادت هایی که در گذشته داشته ایم، و کمتر به حوزه های خلاقانه پرداخته ایم، موضوع اقتصاد مقاومتی مورد غفلت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه یکی از زمینه های تحقق اقتصاد مقاومتی را می‌توان موضوع برند و برندسازی ملی عنوان کرد، افزود: امروز در دنیا برندها در حال رقابت با یکدیگر هستند و حرف اول را در دنیا می زنند.

نامورپور در این زمینه اشاره کرد که امروزه مهم نیست، سامسونگ و سونی را چه کسی و در چه کشوری تولید می کند، ولی نام آنها برای 7 میلیارد جمعیت دنیا شناخته شده است و این برندها دنیا را تسخیر کردند.

وی با تاکید بر اینکه بررسی‌های کارشناسی که تاکنون انجام شده نشان می دهد موضوع برند سازی در کشور ما چندان مورد توجه قرار نگرفته است، ما در گذشته تاریخ کشور خود در زمینه های مختلف برندهای نام آشنایی در زمینه فرش، برنج و زعفران ایرانی داشته ایم که در اثر کم توجهی از بین رفته اند و اکنون باید از زوایای مختلف مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد که چگونه می توان آنها را احیا کرد.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: برند سازی از جمله موضوعات حوزه دانش بنیان است که وقتی با علم و خلاقیت تلفیق شود ارزش افزوده بالایی داشته و در مقاوم سازی کشور بسیار مؤثر است.

 

*شرایط فعلی کشور  یک فرصت مناسب برای ارتقای تولید ملی است

مسعود دانشمند رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات هم در این میزگرد با اشاره به اینکه برند در حوزه بازرگانی و تجارت یک پل ارتباطی میان مصرف کننده و تولیدکنندگان است، اظهارداشت: وقتی مصرف کنندگان اقدام به خرید یک برند آن هم بدون هیچ تردیدی می‌کنند یعنی اعتماد ویژه ای به آن برند دارند. اما متأسفانه در طول این سالها در کشور به جای برندسازی موضوع برندکشی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه به حوزه برندسازی عمیق نگاه نشده است، افزود: به عنوان نمونه در گذشته برندهایی مثل "بنز خاور" و یا "کفش ملی" در کشور وجود داشت که مشتریان زیادی هم داشتند؛ اما به مرور با بهم زدن ساختارها کار خاصی در حفظ و نهادینه کردن این برندها انجام ندادیم.

دانشمند با اعلام اینکه در مقطعی پروسه برند سازی در کشور ایجاد شده بود، گفت: در نگهداری برند نتوانستیم مؤثر عمل کنیم. البته برند را هیچگاه نباید پروژه ببینم بلکه برندسازی یک فرآیند از نطقه شروع و بدون انتها است.

*دولت باید یک بودجه براساس اقتصاد بدون نفت تنظیم کند

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات با اشاره به اینکه شرایط فعلی کشور  یک فرصت برای ارتقای تولید ملی است، اظهارداشت: دولت باید یک بودجه براساس اقتصاد بدون نفت تنظیم کند. البته در حال حاضر 591 هزار میلیارد تومان از بودجه پیشنهادی دولت در اختیار شرکت های دولتی قراردارد. این در حالی است که اگر شرکت‌های دولتی مطابق سیاست های کلی اصل 44 واگذار و بودجه بدون نفت تدوین می شد توسعه اقتصاد کشور بیش از پیش مهیا می‌شد.

دانشمند اضافه کرد: امروز صادرات  ترکیه بالای 100 میلیارد دلار و در جایگاه 20 اقتصاد برتر دنیا قرار دارد که ما نیز می توانیم با انتقال پول نفت در یک بانک تحت عنوان "بانک نفت " به این موفقیت‌ها دست پیدا کنیم.

وی بر لزوم ایجاد زمینه‌های توسعه در کشور تأکید کرد و گفت: سرمایه زیر زمینی باید از بین برود و کالاهایی را تولید کنیم که امکان فروش آنها در بازارهای مختلف وجود  داشته باشد.

دانشمند تصریح کرد: متأسفانه به دلیل بد رفتار کردن در عرصه بین المللی و عدم تولید و عرضه یک کالا با برند قابل قبول بازار عراق را از دست خواهیم داد.

وی با بیان اینکه داشتن یک برند خوب در بازار کشور امر بسیار ضروری است، اظهارداشت: اخلاق و شفافیت باید در ابتدای فعالیت برند سازی مورد توجه قرار گیرد تا گندم نمای جو فروش نباشیم.البته در این مسیر دولت هم باید با نظارت‌های مناسب و رعایت استانداردها مانع تولید کالاهای بی کیفیت در سطح بازار داخلی و بین المللی شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات ضمن بیان این مطلب که اصلاً اعتقاد ندارم که باید جنس درجه یک تولید کنیم، افزود: اگر اقدام به تولید یک جنس درجه دو یا سه می کنیم باید صادقانه چارچوب همان درجه ها را رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه دولت نباید در حوزه اقتصاد دخالت های هزینه داری داشته باشد، تصریح کرد: دولت باید استانداردها را تعریف و ضمن حمایت از تشکل های صنفی بستر لازم را برای حضور برندهای ملی مهیا سازد.

وی اضافه کرد: برای رسیدن به اقتصاد بدون نفت  باید اقتصاد خود را چند پایه کنیم. باید بازارها را تسخیر کرده و با برند سازی سهمی از بازار بین المللی را به خود اختصاص دهیم.

به اعتقاد دانشمند، با توسعه اشتغال و افزایش تولید محصولات با کیفیت، درآمد و رفاه عمومی مردم هم افزایش خواهد یافت حتی می توانیم یک بازار 70 میلیونی دیگر را هم به بازار خود اضافه کرده تا هجمه بیکاری در کشور  برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه سپاه خاموش بیکاران هر دولتی را با مشکلاتی همراه می کند، گفت: برای حل این امر باید زمینه‌های اشتغال را ایجاد و بازار برای تولیدکنندگان خود به وجود آوریم.


  *اعتماد سازی در برندها مشکل شده است

محمد هادی نهاوندیان هم به عنوان یک کارشناس حوزه برند با اشاره به اینکه طبیعتاً در زمان مواجهه یک کشور با تحریم‌های بین المللی  نیاز‌های آن هم تغییر پیدا می‌کند، اظهارداشت:با توجه به شبکه‌های مختلف اجتماعی هر روز شاهد پیشرفت جوامع بین المللی در این حوزه هستیم که ایران هم باید با استفاده از ابزارهای مناسب از این قافله عقب نماند.

وی با بیان اینکه در ابتدای بحث می خواهم موضوع  "پرداخت‌های الکترونیک " و موبایل پیمنت" و  نوع روند فعالیتی که آنها  در برندینگ انجام داده اند را مورد بررسی قرار دهم، افزود: در ابتدا گزارشی را تهیه کرده ام که در آن میزان پیشرفت دنیا  در بخش  های "پرداخت‌های الکترونیک" و موبایل پیمنت" مورد ارزیابی قرار گرفته است.

نهاوندیان اضافه کرد: یک شرکتی تحت عنوان "جونیپر ریسرچ" تأمین کننده اروپایی تسهیلات هوش تجاری پیش بینی کرده است که در سال های 2010 تا 2014 رشد پرداخت های موبایلی از 170 میلیارد دلار  به 630  میلیارد دلار خواهد رسید. البته همین شرکت میزان پرداخت از طریق تلفن همراه را در سال جاری با رشد 40 درصدی به بیش از 500 میلیارد دلار در جهان پیش بینی کرده است. این نشان از آن دارد که کشورها در به کارگیری علوم و فن آوری جدید هر ساله به دنبال کسب نتایج بهتری هستند.

وی با اشاره به اینکه در موضوع اقتصاد مقاومتی باید این مفهوم را از دید اقتصادی و یا از دید تحریم و حتی از دیدگاه روانی مورد بررسی قرار دهیم، تصریح کرد: محبوبیت یک کالا نه تنها هویت اقتصادی کشورها را بالا می برد بلکه رشد و شعور فعالیت مردم را هم بیشتر می‌کند در همین زمینه برای تحقق اقتصاد مقاومتی در  کشور باید از یکی از ابزارهاهمانند تولید برندهای مطرح و با کیفیت در بخش‌های مختلف استفاده کنیم.

نهاوندیان اضافه کرد: در برندسازی باید بگونه‌ای عمل کنیم که امکان القاء فرهنگ کشور به سایر مناطق وجود داشته باشد . به عنوان نمونه متأسفانه در بازار عراق کالاهای ما را مورد بررسی قرار داده که نمره قبولی را کسب نکرد که در نهایت فرهنگ کشور زیر سوال رفت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کشور در کوران اطلاعات قرار دارد، گفت: این اطلاعات نقش مؤثری را در بهبود وضعیت زندگی مردم کشور ایفاء می کنند به همین واسطه باید میزان فعالیت کشور را در حوزه شبکه های اجتماعی  مورد ارزیابی و توسعه قرار دهیم .

نهاوندیان ضمن بیان اینکه باید در زمینه "پرداخت های الکترونیک" و نوع پرداخت ها و ایجاد اعتماد سازی نسبت به آنها اقدامات مناسبی را انجام دهیم، افزود: اعتماد سازی در انواع برندها به مراتب مشکل تر از قبل شده و باید با توجه به بازوها و یا کمک مسئولین در این رابطه سیاست های مؤثری را تدوین کنیم.

*یک نگاه حاکمیتی مؤثر در حوزه برندسازی وجود ندارد/ پیشنهاد احیاء کمیته برندینگ

قنبری عضو هیأت مؤسس انجمن برند ایران هم با اشاره به اینکه حدود 10 سال است که در حوزه برندینگ فعالیت می‌کنم، اظهارداشت: در کشور مابه دلیل عدم وجود یک نگاه حاکمیتی به موضوع برندینگ این حوزه در نابسامانی قراردارد.

وی با بیان اینکه در سال 88 دولت وقت برای سازماندهی حوزه برندینگ در سازمان توسعه و تجارت یک کمیته برندینگ مشتمل بر 11 عضو را تشکیل داد، افزود: قرار بود در این کمیته برای برند سازی اقداماتی اساسی انجام و مجوزهای لازم صادر شود. کما اینکه این اتفاق هم افتاد و مجوزهای لازم برای شرکت های متقاضی صادر گردید.

قنبری اضافه کرد: متأسفانه از سال گذشته این کمیته لغو شد و کسانی که خواستار حضور در بخش برندینگ بودند با بی مهری دولت مواجهه شدند.

این عضو هیأت مؤسس انجمن برند ایران ضمن بیان اینکه در سال جاری حدود 8 تا 9 رویداد در حوزه برندینگ انجام می‌شود، تصریح کرد: اما به واسطه آنکه هیچ یک از این رویدادها مجوز ندارند فعالان بخش برند نمی‌دانند کدام خوب و کدام مورد حمایت دولت است .

قنبری افزود: از روزهای نخست فعالیت دولت یازدهم تاکنون توجهی به بخش برند نشده است حتی به سازمان توسعه تجارت رفته و از آنها درخواست کردیم تا اقداماتی را برای احیاء کمیته برندینگ انجام دهند اما آنها گفتند "براساس سیاست ها قرار است در حوزه برندسازی وارد نشویم؛ هر کاری که خواستید خودتان انجام دهید ".

وی با بیان اینکه هم اکنون حوزه برندینگ با کم لطفی دولت روبه رو شده است، تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنیم کمیته برندینگ که قبلاً در سازمان توسعه و تجارت برگزار می ‌شد به اتاق بازرگانی ایران منتقل شود تا با استفاده از پتانسیل بخش خصوصی اقدام به ساماندهی بخش برند در کشور کنیم. البته همچنان پیگیر این پیشنهاد  به سازمان توسعه تجارت هستیم اما هنوز به نتیجه ای دست پیدا نکرده ایم.

*هنوز بسته کامل سیاستی برای عدم وابستگی به منابع نفتی وجود ندارد

مجید منصوری هم در میزگرد نقش برندملی با اشاره به ارتباط مستقیم اقتصاد با سیاست، اظهارداشت: اگر اقتصاد با سیاست ارتباطی نداشت قطعاً گروه 1+5  فشارهایی را بر ضد کشور جهت اعمال تحریم های متعدد اقتصادی وارد نمی‌کرد.

وی با بیان اینکه مصدق با ملی شدن صنعت نفت خواستار پیاده سازی اقتصاد بدون نفت در کشور بود، افزود: متأسفانه هویدا درآمدهای نفتی را به بودجه کشور وصل کرد که اگر این اقدام در آن سالها انجام نمی شد قطعاً وضعیت کشور به شکل دیگری رقم خورده بود.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس اضافه کرد: در اقتصاد نفتی بحث رقابت و پویایی بخش خصوصی به وجود نمی آید زیرا دولت در همه چیز می خواهد از رانت استفاده کرده و به اهداف خود برسد.

منصوری با اعلام اینکه سال‌های سال است که اقتصاد بیمارگونه کشور به منابع نفتی وابسته است، گفت: اگر دولت ها آرام آرام از منابع نفتی خود فاصله بگیرد بستر لازم را برای حضور بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی مهیا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دیر به فکر کاهش وابستگی خود به منابع نفتی افتاده‌ایم، گفت: هنوز بسته کامل سیاستی برای عدم وابستگی به منابع نفتی وجود ندارد. حتی کمیسیون صنایع مجلس این اعتراض را مطرح کرده‌است که چرا باید ثبت اختراع با قوه قضائیه باشد زیرا متولی این بخش قوه قضائیه نیست. در همین زمینه در کمیسیون صنایع پیگیر این موضوع هستیم تا برند سازی ساماندهی مناسبی داشته باشد.

منصوری با اعتقاد بر اینکه کشور باید به سمتی برود که در بازارهای داخلی و خارجی اعتمادسازی مؤثری در مورد محصولات خود داشته باشد، اظهارداشت: باید سازمان استاندارد و سازمان هایی که متولی برندسازی هستند اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهند. در حال حاضر در ایران و در اقتصاد بدون نفت باید این اتفاقات مدیریت شود.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس اضافه کرد: باید به سمت دانش محوری حرکت کنیم. امروز علاوه بر دغدغه تولیدکنندگان در عدم نقدینگی موضوع عدم برندینگ نیز بر حجم مشکلات افزوده است بر همین اساس باید بازنگری لازم در قوانین و مقررات و حتی مدیریت ها انجام شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم با توجه به فشار جهانی خود به خود از اقتصاد نفتی فاصله بگیرم. حتی تعدادی از نمایندگان مجلس درصددند با ارسال بیانیه ای به دولت تقاضای ممنوعیت صادارت نفت خام را هم داشته باشند.

منصوری افزود: در حال حاضر فضای کسب و کار در کشور سخت شده و هنوز نتوانسته ایم در تولید برندسازی داخلی اقدام چشمگیری را انجام دهیم.  البته به اعتقاد بنده نباید مشکلات کشور را با کلید حل کنیم بلکه باید با بستن درب های کشور از پتانسیل داخلی خود استفاده کنیم.

*لازمه جلوگیری از خام فروشی اصلاح یکسری از قوانین و مقررات است

این عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: برای جلوگیری از خام فروشی باید یکسری از قوانین و مقررات را اصلاح کنیم. به عنوان نمونه چرا سنگ های خام تزیینی خود را به ایتالیا صادر می کنیم اما اقدامی برای ورود همین شرکت ها در داخل کشور انجام نمی دهیم . با ورود  شرکت های خارجی به ایران نه تنها می توان از تکنولوژی آنها استفاده کرد بلکه بازار بستر مناسبی را برای اشتغال نیروی انسانی خود به وجود می آوریم.

منصوری با بیان اینکه می توان با همکاری برندهای مطرح در آینده برخی از کالاهای خود را تبدیل به برند کنیم، گفت: در حال حاضر کل اقتصاد کشور دچار مشکل است و برای حل این موضوع دولت باید خود را  به روز کند. هم اکنون تصمیم سازها خوب عمل نکرده در نهایت تصمیم گیری ها به غلط انجام می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه قطعاً در رابطه با بحث برند نظرات بخش خصوصی دریافت خواهد شد، تصریح کرد: وظیفه مجلس و حاکمیت حرکت اقتصاد کشور است بر همین اساس باید با همکاری بیشتر با بخش خصوصی اقدام مؤثر را انجام دهیم. در این مسیر باید یک برند ملی هم در قالب چارچوب‌های خاص تعریف شود
 

نظرات
نام :
ایمیل:
متن نظر:
سوال امنیتی * = 6 + 6
ارسال
نمایش نظرات