\
سرویس :
زمان : ۱۳۹۴/۲/۲۱ - ۱۱:۳۳
شناسه خبر : 618
دبیر انجمن خودروسازان: نعمت‌زاده گفت پول نداریم؛ بروید اموالتان را بفروشید
دبير انجمن خودرو سازان اعلام كرد : دولت یازدهم مصوبه شورای پول و اعتبار را درباره خودروسازان اجرا نکردو تسهیلات بانکی خودروسازان معلق مانده است

دبير انجمن خودرو سازان  اعلام كرد : دولت یازدهم مصوبه شورای پول و اعتبار را درباره خودروسازان اجرا نکردو  تسهیلات بانکی خودروسازان معلق مانده است
احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان در گفتگو با «نسیم» در خصوص بدهی خودروسازان به قطعه سازان اظهار کرد: قرارداد خودروسازان و قطعه سازان اصولا سه ماهه است و بعد از تحویل قطعه، سه ماه بعد مبالغ به قطعه سازان پرداخت می شود.

وی با اشاره به وضعیت بدهی گروه های بزرگ خودروسازی کشور بیان کرد: ایران خودرو در حال حاضر بدهی خود را تا حدود سه ماه کاهش داده است و بدهی 4 تا 5 ماهه به قطعه سازان ندارد.

دبیر انجمن خودروسازان افزود: سایپا در حال حاضر بدهی زیادی به قطعه سازان دارد که تا میزان 4 تا 5 ماه هم می رسد که در مقایسه با ایران خودرو وضعیت مناسبی ندارد.

نعمت بخش با بیان اشاره به اين  که " خودروسازان مشکلات متعددی برای تسویه بدهی با قطعه سازان دارند تصریح کرد: یکی از این مشکلات سرکوب مالی است که برای قیمت خودروها اتفاق می افتد و شورای رقابت اجازه بالا بردن قیمت ها را به خودروسازان نمی دهد.

وی با انتقاد از خلف وعده بانک ها در قبال خودروسازان عنوان کرد: در حال حاضر خودروسازان با کمبود شدید نقدینگی رو به رو هستند و تسهیلاتی که بانک ها باید به شرکت های خودروسازی پرداخت می کردند همچنان معلق باقی مانده است.

دبیر انجمن خودروسازان با انتقاد از عدم اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص خودروسازان که در دولت قبل ابلاغ شده بود، بیان کرد: در دولت قبل، معاون اول وقت ابلاغ کرد که دو هزار میلیارد به خودروسازان پرداخت شود، بعد شورای پول و اعتبار  این مصوبه را به هزار میلیارد کاهش داد، ولی بعد از روی کار آمدن آقای روحانی همین مبلغ هم پرداخت نشد.

نعمت بخش گفت: در حال حاضر تمام صنعت از کمبود نقدینگی رنج می برد که صنعت خودرو هم از این دایره خارج نیست.

وی با اشاره به بی توجهی وزارت صنعت به خودروسازان عنوان کرد: آقای نعمت زاده بعد از به دست گرفتن سکان وزارت صنعت، اصطلاحا آب پاکی را روی دست ما ریخت و گفت چشمی به پول دولت نداشته باشید و خودتان بروید و اموال مازادتان را بفروشید.


دبیر انجمن خودروسازان ادامه داد: یکی از دلایلی که ما سال گذشته افزایش تولید بیش از 50 درصد داشتیم این بود که ایران خودرو و سایپا بیش از 1000 میلیارد تومان از اموال خود را فروختند تا پول قطعه سازان را پرداخت کنند.

نعمت بخش در پاسخ به این سوال که وضعیت بدهی دیگر گروه ههای خودروسازی به قطعه سازان چگونه است، به نسیم گفت: بقیه خودرو سازان چون ساخت داخل کمتری دارند و بیشتر قطعاتشان وارداتی است کمتر از ایران خودرو و سایپا با قطعه سازان داخلی قرارداد دارند.

وی افزود: البته گروه بهمن هم در قراردادهایی که با قطعه سازان دارد، مشکلی ندارد و شکایتی از ان ها شنیده نشده است ولی خودروسازان دیگر تنها مونتاژ کار هستند و قطعات را از خارج وارد می کنند و تنها بدنه آن را رنگ کرده و مونتاژ می کنند که از میان این گروه های خودروسازی می توان به مدیران خودرو، کرمان خودرو و رایان خودرو اشاره کرد.

نظرات
نام :
ایمیل:
متن نظر:
سوال امنیتی * = 1 + 4
ارسال
نمایش نظرات