\
سرویس :
زمان : ۱۳۹۳/۷/۲۹ - ۱۱:۲۷
شناسه خبر : 72
ساختن با بدقولی‌های خودروسازان
چانه زنی خودروسازان برای تعویق اجرای برخی تکالیف قانونی موجب بازگشت دلال‌بازی و افزایش کاذب قیمت خودروهای داخلی به‌دلیل توقف شماره‌گذاری شده است.

سرگردانی مشتریان به‌دلیل کاهش عرضه و افزایش کاذب قیمت برخی خودروها در حالی ادامه دارد که ناتوانی خودروسازان در عمل به تکالیف قانونی مصوب دولت برای نصب کپسول آتش‌نشانی موجب توقف شماره‌گذاری، کاهش عرضه و افزایش کاذب قیمت‌ها شده است. در واقع توقف شماره‌گذاری خودروهای داخلی موجب پرداخت هزینه تکالیف معوق از جیب مردم شده است.

با وجود توفیق خودروسازان داخلی برای تعویق اجرای الزام قانونی نصب کپسول آتش‌نشانی تا سال آینده و اعلام آغاز شماره‌گذاری خودروها از پنجشنبه هفته گذشته، خبری از شماره‌گذاری این خودروها نیست. همچنین نمایندگی‌های فروش خودروسازان از تحویل خودروهای خریداری شده به مشتریان به بهانه مشکلات شماره‌گذاری یا کاهش تولید طفره می‌روند و در مواردی نیز که خریداران خودروهای فاقد پلاک را تحویل گرفته‌اند، برای شماره‌گذاری بین شرکت‌های خودروسازی و راهنمایی و رانندگی پاسکاری می‌شوند.

گناه خریداران چیست؟ یکی از خریداران خودروی رانا در تماس با همشهری از تحویل گرفتن خودرو از 15روز پیش و وعده نمایندگی فروش ایران‌خودرو برای تحویل دوروزه پلاک خودرو مذکور خبر داد و اعلام کرد که متأسفانه به‌رغم پرداخت کامل وجه خودرو قادر به استفاده از آن نیستم و مسئولان ایران‌خودرو، رفع مشکل را به راهنمایی و رانندگی حواله می‌دهنداما ثبت نام، فروش و تحویل روزانه این خودرو ادامه دارد. یک خریدار خودرو پراید نیز از تحویل ندادن خودروی خریداری شده خود توسط نمایندگی سایپا به بهانه مشکل شماره‌گذاری گلایه کرد و به همشهری گفت: با وجود اعلام مسئولان برای تعویق این الزام قانونی تا ابتدای سال آینده شماره‌گذاری خودروهای خریداری شده همچنان متوقف است و مشتریان بین خودروسازان و راهنمایی و رانندگی پاسکاری می‌شوند.

رفع مشکل شماره‌گذاری سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو نیز از توافق برای اجرای استاندارد کپسول آتش‌نشانی از ابتدای سال آینده خبر داد و به خبرنگار ما اعلام کرد که با مصوبه جدید شورای‌عالی استاندارد شماره‌گذاری خودروهای داخلی از پنجشنبه هفته گذشته از سر گرفته شده است. ساسان قربانی افزود: نمایندگی‌های فروش خودرو موظف هستند خودروهای مشتریان را با پلاک تحویل دهند.

قانون را اجرا می‌کنیم مدیرعامل ایران‌خودرو در مورد زیان مشتریان از توقف شماره‌گذاری و افزایش قیمت خودرو به خبرنگار ما اعلام کرد: به‌جز ایران هیچ خودروسازی را در دنیا پیدا نمی‌کنیم که به‌صورت اجباری روی خودروهای تولیدی خود کپسول آتش‌نشانی نصب کند. هاشم یکه‌زارع افزود: گرچه کپسول آتش‌نشانی جزو آپشن‌های اختیاری بوده و اجباری نیست اما حتما به تکالیف قانونی عمل می‌کنیم.

افزایش کاذب قیمت خودرو شماره‌گذاری خودروهای داخلی نه‌تنها موجب توقف سیر نزولی قیمت برخی خودروها به کمتر از قیمت‌های مصوب در فصل کاهش تقاضا و رشد تولید شده بلکه در 2هفته اخیرافزایش کاذب قیمت‌ها در حاشیه بازارو بازگشت دلال‌ها را به‌دنبال داشته است به‌نحوی که قیمت برخی خودروهای داخلی مانند تندر90، پژو پارس و انواع پژو206 در حاشیه بازار افزایش بیش از یک میلیون تومانی در حاشیه بازار را شاهد بوده است.

در هفته گذشته قیمت انواع مدل‌های تندر90 در بازار آزاد افزایش یافت و مدل E2 این خودرو با افزایش یک‌میلیون‌و800 هزار تومانی، پارس تندر با افزایش یک‌میلیون‌و‌500هزار تومانی و تندر90 اتومات با افزایش 3میلیون‌و200هزار تومانی همراه بود. همچنین قیمت پژو پارس سال یک‌میلیون‌و300 هزار تومان و پژو206، v8 حدود یک میلیون و 200هزار تومان افزایش یافت، افزایش قیمت‌هایی که در سایه کاهش تولید، یا تداوم مناقشه قیمت‌گذاری برخی خودروها توجیه می‌شود.

نظرات
نام :
ایمیل:
متن نظر:
سوال امنیتی * = 4 + 8
ارسال
نمایش نظرات