\
سرویس :
زمان : ۱۳۹۳/۸/۳ - ۱۸:۴۶
شناسه خبر : 83
دومین همایش بین‌المللی خودرو با حضور پررنگ چینی‌ها برگزار می‌شود
دبیر دومین همایش بین‌المللی خودرو ایران با بیان اینکه بخش عمده مهمانان این همایش را چینی‌ها تشکیل می‌دهند، تعجب خودروسازان خارجی‌ها از حضور رقبایشان در ایران، افزایش تولید خودروهای داخلی و انتشار خبر در رسانه‌ها را از جمله دستاوردهای اولین همایش خودرو عنوان کرد.

‌ساسان قربانی در یک نشست خبری با اشاره به برگزاری دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران در تهران، در پاسخ به  این سؤال  در مورد تأمین هزینه برگزاری این همایش اظهار داشت: این هزینه‌ها از طرف شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز داخلی تأمین می‌شود و در واقع این کنفرانس به صورت اسپانسری اداره خواهد شد.

به گزارش فارس، وی با بیان اینکه سعی می‌کنیم ایرادات مربوط به اولین همایش بین‌المللی خودرو ایران در دومین همایش برطرف شود، تصریح کرد: مانند همایش اول خودرو، از مهمانان خارجی هزینه‌ای بابت حضور در این همایش  دریافت نخواهد شد، ولی اگر شرکتی بخواهد از فضای کنفرانس برای ارائه محصولات خود استفاده کند، بابت این مسئله هزینه دریافت خواهیم کرد.

قربانی با بیان اینکه روز 10 آذر ماه همایش برگزار می‌شود و روزهای 8، 9 و 10 آذر ماه نیز نمایشگاه قطعات خودرو برگزار خواهد شد، به فارس گفت: نمایندگان شرکت‌های قطعه‌ساز به دلیل حضور در نمایشگاه، زودتر به ایران سفر خواهند کرد و خودروسازان نیز ممکن است به خاطر مذاکراتشان زودتر بیایند و دیرتر هم بروند.

دبیر دومین همایش بین‌المللی خودرو ایران با بیان اینکه نمی‌توانیم رقم دقیقی در مورد هزینه برگزاری اولین همایش بین‌المللی خودرو ارائه کنیم، گفت: حدود 400 میلیون تومان بابت برگزاری آن همایش، هزینه شد که بین 40 تا 50 شرکت خودروساز و قطعه‌ساز تقسیم شد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه نمایندگان شرکت پژو و رنو در حال حاضر نیز به ایران رفت و آمد دارند، برگزاری همایش خودرو چه تأثیری در این رفت و آمدها خواهد داشت و آیا هزینه اضافی محسوب نمی شود؟ گفت: با برگزاری یک همایش، همه مشکلات کشور در حوزه خودرو برطرف نخواهد شد. مهم این است که شرکت‌های خارجی در این همایش حضور داشته باشند.

* کاهش تولید رنو در ایران پس از اولین همایش جهانی خودرو

دبیر دومین همایش بین‌المللی خودرو ایران در شرایطی افزایش تولید شرکت‌های خودروساز و همکاری خودروسازان خارجی را یکی از مهمترین دستاوردهای اولین همایش صنعت خودرو عنوان کرد که به گفته مدیر عامل ایران خودرو در حال حاضر روزانه تنها 30 دستگاه تندر 90 توسط ایران خودرو و 30 دستگاه از این محصول نیز توسط سایپا تولید می‌شود و در عین حال، تولید مگان نیز متوقف شده است. به این ترتیب طی یک سال گذشته و پس از برگزاری اولین کنفرانس بین‌المللی خودرو همکاری شرکت رنو با ایران محدود‌تر شده است.

وی در این مورد گفت: این مسئله ناشی از مشکلاتی در نقل و انتقال پول بود و در حال حاضر از طرف رنو، برنامه‌ای به قطعه‌سازان ایرانی ارائه شده تا مشکلات موجود برطرف شود.

به گفته قربانی، در هفته جاری نشست مشترکی بین رنو و قطعه‌سازان ایرانی در مورد تولید محصولات جدید برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: از یکی از مدیران ارشد رنو شنیدیم که گفت وقتی در کنفرانس شرکت کردیم و گستردگی حضور خارجی‌ها را دیدیم، این مسئله باعث شد که جلساتی در رنو برای حضور بیشتر در ایران برگزار شود.

قربانی در پاسخ به این سوال که آیا تنها حضور شرکت‌های خارجی در ایران، یک موفقیت برای برگزاری همایش است و مذاکرات بعدی تأثیری ندارد؟ گفت: در شرایطی که بیشترین فشار غرب بر ایران وجود داشت، در اولین همایش بین‌المللی خودرو 350 نفر از شرکت‌های خارجی در ایران حاضر شدند تا بشنوند که صنعت خودرو ایران قرار است چه کاری انجام دهد و این یک موفقیت محسوب می‌شود.

* تعجب خارجی‌ها برای ما دستاورد بود!

وی ادامه داد: برخی افراد خارجی در اولین همایش خودرو از دیدن نمایندگان شرکت‌های بزرگ خودروساز در ایران تعجب کردند که این یک نوع موفقیت برای ما محسوب می‌شود.

وی بازتاب جهانی برگزاری اولین همایش صنعت خودرو را یکی از دستاوردهای بزرگ این همایش عنوان کرد و گفت: خبر مربوط به این همایش 1650 مرتبه در رسانه‌های داخلی و خارجی منعکس شد که برای ما موفقیت به حساب می‌آید.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا انتشار خبر و تعجب خودروسازان دستاورد بزرگی برای یک همایش خواهد بود؟ گفت: با یک همایش نمی‌توان همه مشکلات کشور را برطرف کرد.

قربانی با بیان اینکه از شرکت‌های آمریکایی و آلمانی نیز برای حضور در دومین همایش بین‌المللی خودرو دعوت شده است، گفت: از یک شرکت خودروساز آلمانی جواب گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: بخش زیادی از مهمانان کنفرانس خودرو را چینی‌ها تشکیل می‌دهند، به طوری که یک پنجم مهمانان ما چینی هستند.

* هیأت 30 نفره فرانسوی به ایران می آیند

دبیر دومین همایش بین‌المللی خودرو ایران با بیان اینکه از شرکت رنو و پژو، در سطح اعضای هیأت مدیره در دومین کنفرانس خودرو حضور خواهند داشت، گفت: از فرانسه یک هیأت 30 نفره قطعه‌ساز به ایران می‌آیند و علاوه بر این، شرکت اشکودا نیز برای حضور در این همایش پاسخ مثبت داده است.

به گفته وی، نماینده شرکت مرسدس بنز نیز در این کنفرانس حضور خواهد داشت و البته در مورد شرکت‌های آمریکایی نیز هنوز پاسخی به ایران ارسال نشده است.

وی اظهار داشت: همه شرکت‌های چینی که در ایران فعال هستند، در دومین کنفرانس خودرو حضور خواهند داشت و علاوه بر این از کشور کره نیز نمایندگانی از هیوندایی و کیا شرکت می‌کنند.

قربانی تصریح کرد: از شرکت روور انگلیس نیز برای حضور در همایش خودرو دعوت شده است، ولی هنوز پاسخ قطعی به ما نداده‌اند.

وی ادامه داد: شرکت‌های ژاپنی هنوز پاسخی به ما نداده‌اند ولی از بین قطعه‌سازان خارجی، شرکت‌های معتبر دنیا مانند ولئو، بوش، زیمنس و اورشیا حضور خواهند داشت.

* استراتژی صنعت خودرو ایران ارائه می‌شود

وی در ادامه با بیان اینکه در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو، چند محور در دستور کار قرار دارد، گفت: ارائه استراتژی صنعت خودرو به شرکت‌کنندگان در این همایش و همچنین ارائه قوانین و مقررات موجود در کشور در خصوص جذب سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت خودرو از جمله این محورها است.

وی ادامه داد: همچنین در این همایش، شرکت‌های خودروساز ایرانی شرایط و برنامه خود را مبتنی بر برنامه راهبردی صنعت خودرو ارائه خواهند کرد و هدف کلی کنفرانس، جذب سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه خودرو است.

به گفته دبیر دومین همایش جهانی خودرو ایران، در این همایش سخنرانان خارجی فرصت دارند تا نیازهای خود را برای سرمایه‌گذاری در ایران عنوان کنند.

به گفته وی، حدود 30 کشور در دومین همایش بین‌المللی خودروی ایران حضور خواهند داشت.

* رشد تولید خودروهای داخلی، دستاورد اولین همایش خودرو بود

وی با اشاره به رشد 70 درصدی تولید خودروی سواری در کشور، این مسئله را نتیجه یکسری مذاکرات بین خودروسازان ایرانی و شرکت‌های خارجی در اولین کنفرانس بین‌المللی صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: مذاکرات 1+5 در حال برگزاری است و آخرین زمان این مذاکرات 3 آذر ماه خواهد بود که کنفرانس خودرو 7 روز بعد از آن برگزار می‌شود و امیدواریم با ایجاد نتیجه مثبت در مذاکرات 1+5 ، فضای مناسبی برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی خودرو نیز فراهم شود.

دبیر دومین همایش بین‌المللی خودرو ایران با بیان اینکه از شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز جهانی برای حضور در دومین کنفرانس جهانی خودرو ایران دعوت شده است، گفت: از انجمن‌های جهانی خودرو و قطعه‌سازی نیز دعوت‌هایی صورت گرفته که احتمالاً سخنرانانی از این انجمن‌ها خواهیم داشت.

وی در پایان ضعف در کیفیت، تنوع مدل‌های خودرو، خدمات پس از فروش، تحویل به موقع خودرو و قیمت را از جمله ایرادات صنعت خودرو عنوان کرد.

نظرات
نام :
ایمیل:
متن نظر:
سوال امنیتی * = 5 + 4
ارسال
نمایش نظرات