\
سرویس :
زمان : ۱۳۹۵/۱۰/۶ - ۱۱:۳۳
شناسه خبر : 954
دولت به خودروسازان ارز مبادله ای بدهد
دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو، خواهان حمایت دولت از قطعه سازان شد.

دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت مواد اولیه در صنعت خودرو، خواهان حمایت دولت از قطعه سازان شد.

احمد نعمت بخش با بیان اینکه تلاش کردیم با افزایش تولید، قیمت خودرو را کاهش دهیم گفت: نوسانات دلار موجب افزایش قیمت فولاد بعنوان یکی از اجزا اصلی تولید خودرو شده است.

وی تاکید کرد: دولت می تواند به خودروسازان ارز مبادله ای دهد تا قطعه سازان با افزایش قیمت ها روبرو نشوند و در مقابل ما هم بتوانیم قیمت خودرو را کنترل کنیم اما اگر دولت به ما کمک نکند طبیعی است که شاهد افزایش قیمت خودرو در کشور خواهیم بود.

دبیر انجمن قطعه سازان با اشاره به اینکه هم اکنون پتروشیمی و آلیاژها گران شده اند اضافه کرد: این وضع در حالیست که در مقابل انتظار دارند قیمت خودرو گران نشود که این طرز فکر صحیح نیست.

نعمت بخش گفت: 9 درصد قیمت یک خودرو ارزش افزوده و 25 درصد عوارض گمرکی را به خود اختصاص می دهد و همه این موارد بروی قیمت خودرو محاسبه می شود همچنین شماره گذاری و بیمه شخص ثالث نیز به این قیمت ها افزوده می شود و در عمل از 20 میلیون تومان قیمت یک پراید 12 میلیون تومان سهم ماست و بقیه به دولت تعلق دارد.

وی افزود: یکی از دلایلی که از افزایش قیمت خودرو اکراه داریم این است که مصرف کننده توان خرید پایینی دارد. تعرفه خودرو 40 درصد است، هر تولید کننده خارجی زمانی که تولیداتش کاهش می یابد نیروهای خود را تعدیل می کند در حالی که میزان تولید ما نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است اما به ما گفته اند حق تعدیل نیرو هم نداریم که این امر درست نیست.

نعمت بخش با بیان اینکه صنعت خودرو از سوی دولت حمایت ویژه ای نشده است تصریح کرد: با توجه به اینکه صنعت خودرو، صنعتی پیشتاز است، هرچه تولید ما بیشتر شود چرخ های صنایع وابسته نیز بیشتر به حرکت درمی آید.

 

 

نظرات
نام :
ایمیل:
متن نظر:
سوال امنیتی * = 12 + 7
ارسال
نمایش نظرات